Зустріч з білоруськими добровольцями з тактичної групи «Білорусь»


IMG_7827Запрошуємо Вас на зустріч з добровольцями-білорусами, які воюють за Україну на сході.
Їх переслідують на батьківщині, проти них заводить кримінальні справи, проти їхніх родичів в Білорусі не припиняється тиск.

Зараз добровольці з тактичної групи «Білорусь» та волонтер-інструктор полку “Азов” позивний “Зубр”, знаходяться в Празі, і хочуть з Вами зустрітись, поділитись враженнями, розповісти про себе, випити з Вами келих чеського пива, і просто відчути Вашу підтримку.
За інформацією Міністерства внутрішніх справ Білорусі, правоохоронні органи порушили 135 кримінальних справ проти білорусів, які добровільно воюють на стороні України на Донбасі чи допомагають фронту як волонтери. Зустріч проводиться за підтримки організаторів УЄП проект «Допомагаємо України разом», «АСОЦІАЦІЇ за модернізацію» і «Громадського об’єднання” Білоруський дім в Празі ”
У п”ятницю , 8го квітня, о 18й годині чекаємо на Вас в Literární Kavárna Týnská

 

“МИ ПАТРІОТИ, А НЕ НАЙМАНЦІ
В важку хвилину ми прийшли на допомогу братньому народу, дехто з нас віддав найдорожче – своє життя, багато хто отримав поранення. На нашій батьківщині – в Білорусі, режим Лукашенко відкрив десятки карних справ проти білоруських бійців патріотів, у близьких та родичів влаштовуються обшуки та конфіскації майна.
Вимагаємо припинити політично мотивоване переслідування білорусів добровольців а також припинити тиск на їх родичів які живуть в республіці Білорусь.”

bilorusy

 

Джерело: УЄП

Повернутися вийде хіба що у в’язницю. Історії білоруських добровольців, які воювали за Україну

38_main_ukr

 

На бік АТО пішли воювати білоруси, яких надихнула ідея Майдану. На бік сепаратистів – міліціонери і хлопці з глибинки, натхненні великими грошима

12 кримінальних справ завів Слідчий комітет Білорусі проти громадян своєї країни за участь в бойових діях в Донбасі. За словами глави білоруського МВС Ігоря Шуневича, в загальному списку передбачуваних учасників у військових операціях – близько сотні людей.

Троє білорусів – Дмитро Палойка з Барановичів, позивний Док з Гомеля і Дмитро з Мінська, який вже кілька років живе у Києві, розповіли НВ про допити КДБ, відсутність документів і можливості коли-небудь повернутися в Білорусь.

Дмитро Палойка, Барановичі, Брестська область. В минулому – доброволець батальйону Донбас

Я з Барановичів. У Білорусі був активістом, до мене застосовували політичні репресії.

Навесні 2014 року працював у Росії, був там у відрядженні. По телевізору побачив, як в Україні відбувається переворот, влада переходить до народу. Потім – як Путін захопив Крим. Для мене стало зрозуміло, що починається війна. Я звільнився з роботи і приїхав до Білорусі. Якраз почалася війна на Донбасі, події в Одесі…

В Україні дзвонив у військкомати – не брали, сказали, що лише громадяни України. А потім Семен Семенченко написав, що набирає в батальйон Донбас. І все, я поїхав. Це складно описати одним реченням, чому. По-перше, проти агресора. Я вважав, що Україна для мене – рідний народ, я не бачив між нами великих розбіжностей. Мені подобається український народ, українська мова. Допомогти українському народу і зберегти цілісність країни.

Чи розумів я тоді, на що йду, і що в Білорусі буде така реакція на це? Якщо чесно, ні. Я навіть не думав, що повернуся. Думав, що загину.

Чи розумів я тоді, на що йду, і що в Білорусі буде така реакція на це? Якщо чесно, ні. Я навіть не думав, що повернуся. Думав, що загину

Після тренувань у Нових Петрівцях зайшли в Ізюм – на початку липня, українські війська оточили Слав’янськ, наше завдання було зачистити Миколаївку, Слав’янський район. Звідти відразу направили в Артемівськ, там були дрібні бої та спецоперації, відновлення блокпостів. Потім був штурм Попасної, де мене поранили в кисть лівої руки. Потім нас кинули на Лисичанськ. Тобто, була зачистка околиць Донецька. Всі тоді думали, що будемо входити в Донецьк. Але, чомусь, кинули на Іловайськ. Коли наші пішли туди, я як раз поїхав додому в Білорусь.

Перед цим, у Кураховому [Донецька область], я познайомився з дівчиною, її звали Віта. На кордоні треба було виїхати, щоб не було якихось штрафних санкцій. На українському кордоні були питання, але були і докази, що я брав участь в АТО. Мене пропустили, було все нормально. Потім я знову їздив у Курахове до Віти – ми вже думали розписатися.

У мене в Білорусі було дві квартири. Одна, в якій я жив, другу купив, коли поїхав на заробітки в Росію. Я давав оголошення про продаж квартири – щоб виїхати в Україну. Мені через пошту написали, що згодні її придбати, мовляв, приїжджай. Я приїхав, і мене відразу з поїзда і забрали: КДБ, міліція. Посадили, допитували про білорусів в АТО. Я їм так і сказав, що в Україні познайомився з дівчиною, їздив до неї. Сказали, що, якщо вона приїде в Білорусь, вони її заарештують, щоб ми не одружувалися. Мене поставили на профілактичний облік в КДБ – заборона виїзду за кордон, щось ще. Потім я дізнався, що така заборона або дається людям, що володіють секретами, або працівникам КДБ. Заборона на чотири місяці, потім знімали.

Дружина мого брата здавала мене в КДБ, не приховуючи

Тоді Віта таки вирішила приїхати. Я зустрічав її з відеокамерою, щоб, не дай Бог, в разі чого міг зняти. Ми розписалися таємно за три дні – в КГБ цього не знали. Але коли я її відправляв назад, ми вже були чоловік і дружина. У поїзді до неї підсів мужик, і давай їй пропонувати якісь медикаменти – наркотики, щоб вона комусь їх в Україні передала. Вона каже, мовляв, що там, наркотики? Не вистачало ще. До тих, хто з Донецької області, на кордоні ставлення інше, можуть перевірити.

Вже пізніше мені повідомили, що з мене зняли заборону про виїзд за кордон. Але, кажуть, папір ми тобі потім дамо. Почали розпитувати, що я збираюся робити, куди буду їхати на травневі свята – це як раз був квітень.

Дружина мого брата здавала мене в КДБ, не приховуючи. У нас була трикімнатна квартира, яка дісталася мені від батька. У нас з братом різні батьки. У мене було дві кімнати там, а у нього – одна. Зараз я поїхав, а вона користується квартирою.

Щодо цих дванадцяти кримінальних справ, думаю, в списки внесли тих, хто виступав по телевізору, в соцмережах, давав коментарі в газети. Тим, хто поїхав воювати на Донбас, у Білорусі пред’являють вбивство іноземних громадян. Тому що росіяни – іноземні громадяни, а якщо найманство, то ще треба довести, що поїхали воювати за гроші.

Найцікавіше, що справи передали у Слідчий Комітет Росії. Тобто, якщо ці люди приїдуть в РФ, їх там теж заарештують. Я з хлопцями служив у батальйоні Донбас, а в Росії це – терористична організація. Всі, хто там служив – терористи.

На боці “ДНР” і “ЛНР” теж воюють. Були докази, наприклад, що туди їдуть білоруські міліціонери. Не знаю, у відпустці вони, чи як. Їдуть хлопці з сіл, у яких, напевно, в житті нічого не вийшло. А там їм пообіцяли будинок, землю чи ще щось – не знаю, які саме у них мотивації. Я так розумію, тільки отримати. Коли ми брали їх (сепаратистів) в полон – звичайно, зарплати у них непогані. За гроші їдуть, так. Знаходили вбитих зі зброєю, у них в рюкзаках були білоруські товари – наприклад, сигарети.

Позивний Док, в минулому – доброволець батальйону Донбас, боєць Тактичної Групи Білорусь

На батьківщині я вчився на програміста. Потім [в Україні] почався Майдан. Я дивився на події з проукраїнської точки зору, розумів, що антипатріотичная диктатура – це зло.


Фото: Рустам Док via Facebook

Фото: Рустам Док via Facebook

 


Пізніше, коли вже почалася війна з Росією, я побачив запрошення Семена Семенченко записуватися в його батальйон Донбас. Трохи подумав і вирішив, що якщо не поїду боротися з Росією, то потім мені буде банально соромно. Купив квиток на поїзд і вже незабаром був в розташуванні батальйону. На сам Майдан я тоді не потрапив. В Україну приїхав у травні 2014.

За нашими підрахунками, на боці українців у Донбасі воює від 100 до 200 осіб, але це дуже приблизні цифри. Багато хто приховуює своє громадянство, з кимсь банально фізично не познайомишся – фронт чотири сотні кілометрів.

У РБ офіційно стоять російські війська. Навіть якщо владу повалити, вони відразу ж провернуть те ж, що в Україні. Тільки до України ще доїхати треба було, а в Білорусі – з найближчого російського полігону доїхати або долетіти до Мінська

Тут живеться більш-менш стерпно, українці допомагають. На батьківщині хто як сприймає: особисто я з сім’єю не надто спілкуюся, щоб зайвий раз чекісти не турбували. Їх іноді викликали на неофіційні допити в КДБ, у деяких хлопців літніх батьків тягають на офіційні допити за надуманими звинуваченнями. Але періодично надсилають звісточки, мовляв, “можемо почати пресувати їх будь-якої миті, тому давайте-но, приїжджайте”.

Повернутися вийде хіба що у в’язницю – вже не один раз це влада обіцяла.

Чи вийде у Білорусі колись такий сценарій, як з українським Майданом? У РБ офіційно стоять російські війська. Навіть якщо владу повалити, вони відразу ж провернуть те ж, що в Україні. Тільки до України ще доїхати треба було, а в Білорусі – з найближчого російського полігону доїхати або долетіти до Мінська.

Думаю, після початку війни Росії з Україною [президент Білорусі Олександр] Лукашенко почав уважніше придивлятися до РФ. Але особливо він нічого зробити не може, бо у владі він лише завдяки Кремлю.

Лукашенко підтримує риторику, мовляв, нібито він миротворець, хоча, насправді, вже й він, і Путін не раз говорили, що їх позиції щодо Україні збігаються. Нібито вони обидва за мир, але всі ми знаємо, що це за “мир”, за який вони виступають у вигляді російських і білоруських “відпускників” в “ДНР”.

За “ДНР/ЛНР”, як я зрозумів, велика частина їде, не приховуючи цього, за гроші, менше – за “русский мир”. Були випадки з відрядженнями.

Дмитро, позивний Лісник, родом з Мінська, колишній доброволець батальйону Донбас

Я з Мінська, але живу в Україні, в Києві, з 2007 року, у мене тут дім, сім’я, дитина. В батальйон Донбас пішов у травні 2014, був там до вересня. Закінчилося це все в Іловайську, звідки я вирвався поранений – отримав два поранення від Граду. Потім, коли з лікарні імені Мечнікова у Дніпропетровську мене привезли у військову частину Національної Гвардії, там сказали: “Забирайтеся геть, ви не оформлені, ми не можемо вас оформити, тому йдіть. Ми не дозволяємо воювати вам далі навіть в такому статусі, як у вас був до цього”.


Фото: Дмитро Палойка via Facebook

Фото: Дмитро Палойка via Facebook

 


До війни я мав всі законні підстави отримати українське громадянство, адже моя дружина – українка, є посвідка на проживання. Але я пішов на фронт воювати за цю країну, і на мене завели кримінальну справу в Білорусі. А український президент тепер вимагає привезти з Білорусі довідку про несудимість, щоб я міг отримати громадянство України. У мене є письмова відповідь за підписом [глави АП Бориса] Ложкіна. Крім цього я – людина без документів. Мій білоруський паспорт згорів в Іловайську. У мене залишилася лише копія, нотаріально засвідчена.

Я звертався в міжнародні правозахисні організації. Мені відповідали різне. По-перше, що на сьогоднішній день мені нічого не загрожує. “Ми рятуємо тільки тих, хто лежить десь у лісі, чи кого в камері катують. Якщо щось подібне з вами станеться, тоді будемо рятувати. А поки у нас багато інших важливих проблем”. Друге – що надання громадянства вони вважають суверенним внутрішнім правом держави, і ніяк вплинути на цей процес не можуть і не хочуть. Таке у них правило. Якщо б там щось інше нам не давав – тоді може бути.

Білорусь – військовий союзник Росії. Якщо ми воюємо проти РФ, ми воюємо проти Білорусі. Що зараз робить українська влада. На дворі – 1941 рік. Німецький солдат перебігає на бік радянських військ і каже: “Не люблю фашизм, хочу за комунізм воювати”. Йому кажуть: “Поїдь у Гестапо, привези нам довідку, що у Гестапо до тебе немає претензій”. Те ж саме робить президент України. Він відправляє людей у країну, з якої офіційно йде війна, людей, які офіційно попросили притулку в Україні, в ту країну, де їм загрожує небезпека і від якої вони просять притулку.

На дворі – 1941 рік. Німецький солдат перебігає на бік радянських військ і каже: “Не люблю фашизм, хочу за комунізм воювати”. Йому кажуть: “Поїдь у Гестапо, привези нам довідку, що у Гестапо до тебе немає претензій”. Те ж саме робить президент України

МВС, (так, дуже довго – обіцяли за три дні, а зробили за півтора року), але все, що треба було, зі свого боку виконала. Аваков всім бійцям на міністерському бланку зі своїм підписом і печаткою написав подання. Далі це цілеспрямоване рішення президента – не давати громадянство іноземним добровольцям. Він спустив це рішення вниз по вертикалі влади. При цьому, щомісяця дає громадянство якимсь дивним людям: [заступник голови Одеської обладміністрації] Марія Гайдар, директор Київстару [Петро Чернишов]. 100 осіб щомісяця отримують громадянство указом президента.

Тим часом, у Білорусі КДБ приходило до мене додому. Турбували маму, лякали її, мені дзвонили. Все тому, що раніше в інтернет потрапили списки всіх, хто був у батальйоні Донбас, і там все: прописка, громадянство, до якого військкомату приписаний. Вони досі, півтора року, лежать в інтернеті і нікого це не хвилює. Я абсолютно точно знаю, що є в списку серед цих дванадцяти осіб, на яких заведено справу. Але я фізично не був в Білорусі три роки.

Джерело: nv.ua