Vyjádření ukrajinských organizací v ČR ke zvolení Zdeňka Ondráčka do čela Sněmovní komise pro kontrolu GIBS


Ukrajinské organizace v České republice vyslovují znepokojení z důvodu zvolení Zdeňka Ondráčka do čela Sněmovní komise pro kontrolu GIBS.

Řada českých poslanců byla proti zvolení Z.Ondráčka do čela komise. To především proto, že zvolený předseda se jako příslušník bezpečnostních sborů SNB podílel na násilném potlačování demonstrací při Palachově týdnu v lednu 1989. Násilí proti pokojným demonstrantům není činem k zapomnění. V myslích Ukrajinců zůstává brutální zásah bezpečnostních složek proti studentské demonstraci, který odstartoval revoluci a tzv. Euromajdan, později také pochmurné události země, které jsou některými neseriozními politiky zpochybňovány.

Česká republika se stala domovem pro tisíce Ukrajinců, kteří v ní vidí vzor demokracie, který by mohli následovat. V průběhu posledních let poslanec Z.Ondráček šíří zkreslené nebo nepravdivé informace o dění na Ukrajině. Společně s dalšími poslanci KSČM v lednu 2016 navštívil okupované území Ukrajiny v Doněcké oblasti, čímž porušil ukrajinské zákony a principy mezinárodního práva.

Ukrajina od roku 2014 čelí agresi Ruské federace, resp. agresi uměle vytvořených útvarů, které díky podpoře Ruské federace Ukrajinu destabilizují. Oficiální návštěvy okupovaných území zahraničními politiky napomáhají legitimizaci protiprávních činů ze strany agresora. Státy západního světa, vč. České republiky, oficiálně odsoudily anexi Krymu a ruskou agresi na východě Ukrajiny, která si vyžádala více jak 10 tisíc lidských životů a přiměla více jak 2 miliony lidí uvnitř země migrovat.

Skutečnost, že jednu z nejdůležitějších institucí, která se zabývá otázkami bezpečnosti, vede člověk, který porušuje demokratické principy a obhajuje agresi proti Ukrajině, vyvolává patřičné obavy. Podporujeme proto názor, že je zcela vhodné, aby byl Z.Ondráček z funkce předsedy komise pro kontrolu GIBS odvolán (v souladu s § 35 zákona č. 90/1995 Sb., o jednacím řádu Poslanecké sněmovny).

Delegace českých poslanců navštívila DNR

Věříme, že Česká republika bude nadále podporovat stabilizaci a jednotu Ukrajiny, neboť situace v této zemi bude ve výsledku mít vliv na bezpečnost a stabilitu celé Evropy.

 

Organizace podporující prohlášení:

Ukrajinsko Evropská Perspektiva

Ukrajinská tradice v České republice

Ukrajinská iniciativa v České republice

Asociace Ukrajinské hromady z. s

Ukrajinská iniciativa Jižní Moravy

Časopis Navýchod

Oblastní Řeckokatolická charita v Liberci

spolek Džerelo

Sdružení Ukrajinců a příznivců Ukrajiny